Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Párkapcsolat és inkontinencia

Párkapcsolat és inkontinencia

Az intim kérdéseket sokszor még mindig tabunak kezeljük a párkapcsolatban. Pedig számos olyan betegség létezik, amelyek intim területeinkkel kapcsolatosak, így mindenképpen érdemes beszélni, szóba hozni a kérdéseket, akár már a tünetek megjelenésekor. Érthető, hogy a bennünk lévő kétségeken, szégyenérzeten sokszor nehéz túllendülni, ám jóval célravezetőbb, ha párunkat is beavatjuk a minket érintő egészségügyi problémákba. Az inkontinencia is egy kényes kérdés, noha elég sokan szenvednek tőle átmenetileg, vagy hosszabb távon. Mivel ez a betegség hatással lehet életmódunkra is, jóval könnyebb, ha párunk is tud segíteni és támogat minket az inkontinenciával folytatott harcban. 

Nyitottság és tabuk kezelése

Egy olyan betegségről és tünetegyüttesről beszélünk, amelyet egyfajta titkolózás, túlzott diszkréció jellemez a mai napig. Sajnos pont emiatt sokan későn, vagy jóval később fordulnak szakorvoshoz. Nehezen beszélnek a tünetekről, a kellemetlenségről, amely az inkontinenciával jár. Pedig fontos, hogy már az enyhe tünetek esetén is beszéljünk szakemberrel! A gyógyulás esélye növelhető és a betegség súlyosbodása csökkenthető, ha időben cselekszünk. Azonban mielőtt orvoshoz fordulunk a legjobb, ha először párunkkal osztjuk meg aggodalmainkat és panaszainkat. Hiszen az inkontinencia sokszor nem egyszemélyes történet. Be kell látnunk, hogy előbb-utóbb a párkapcsolatra is hatással lesz, ha pedig a szégyenérzet miatt nem jön létre az őszinte párbeszéd, sajnos eltávolodást is okozhat.

Nemek és inkontinencia

Noha a férfiak általában hajlamosabbak magukban tartani a problémáikat és nem szeretnek gyengének, sebezhetőnek látszani, az inkontinencia esetében a nők is képesek hallgatagságba burkolódzni. Az szinte köztudott, hogy a tünetegyüttes nők a körében gyakoribb, mint a férfiaknál. Bár a vizelet inkontinencia elterjedt, sok érintett csak legfeljebb az orvosával beszél róla. Ez hozzájárul a témával kapcsolatos teljesen felesleges tabuképződéshez

A kellemetlen tünetek, a sokszor életmódváltást követelő betegség hamar rányomja bélyegét minkét nem hangulatára. Elmaradozhatnak a társasági összejövetelek, a közös programok a barátokkal, a kirándulások, utazások is. De ez nem kell, hogy így legyen! Megfelelő szervezéssel, a megfelelő mozgás kiválasztásával és persze szakmai segítséggel sokat javulhat állapotunk. Ehhez pedig a legjobb társ szó szerint életünk párja! Tervezzük meg közösen a gyógyulás felé vezető utat!

Íme néhány ötlet, hogy leküzdhessük szorongásainkat

Az inkontinenciával kapcsolatos kommunikációt is megkönnyíti, ha vannak már konkrét ötleteink. 

Vezessünk be közös programokat!

Ma már rengeteg információ áll rendelkezésre a vizelet-visszatartási problémák kezelését illetően. Azt is tudjuk, hogy megfelelő életmóddal nagyban segíthetünk a kellemetlen tünetek leküzdésében. Számtalan szakmai cikk szól arról, hogy ne gubózzunk be, igenis próbáljunk kimozdulni, még ha ez eleinte a nehezünkre is esik. Szervezzünk közös programokat párunkkal, aki segítségünkre lehet abban, hogy körültekintően válasszuk ki a megfelelő helyszínt (pl.: lehetőleg közel legyen a mosdó) és a távolságot is. 

Hogyan kezeljük az inkontinenciát a párkapcsolatban? Tippek és tanácsok az intimitás és a kölcsönös támogatás megőrzéséhez.

Sport és mozgás inkontinencia esetén

Az inkontinencia nem egyenlő azzal, hogy már nem mozoghatunk. Sőt! A mai modern eszközökkel még úszhatunk és wellnessezhetünk is. A megfelelő izmok célzott tornáztatása mellett a jóga, pilates is jót tesz, de remekül hat testünkre és lelkünkre is a szabad téren eltöltött idő. Legyen az rövid kirándulás, vagy csupán egy kiadós séta. Mindenesetre a közös sportolás, mozgás még erősítheti is párkapcsolatunkat.

Főzés közösen: szükséges a megfelelő étrend!

Egyre inkább teret nyernek azok az étrenddel kapcsolatos tanácsok, amelyekkel enyhíthetők az inkontinencia tünetei. Készítsünk új étrendet párunkkal! Írjuk össze a tiltólistát ételeket és vezessünk be új, egészséges opciókat táplálkozásunkba. Tervezzük meg a napi menüt és próbáljunk ki új ízeket. Helyezzünk hangsúlyt a rostban, vitaminban és ásványi anyagban gazdag tápanyagforrásokra, felejtsük el a nagyon fűszeres ételeket, amelyek irritálhatják a hólyagot.

Főzzünk egészséges leveseket és együnk sok halat, valamint zöldségeket!

Ne legyen tabu téma az inkontinencia!

Lehetőleg ne kerülgessük a témát, beszéljünk bátran félelmeinkről, kételyeinkről, kérdéseinkről. Ne titkolózzunk, mert azzal felesleges félreértésekre adhatunk okot, ez pedig bizalomvesztéshez is vezethet. Olvassunk, tudakozódjunk minél többet a témában, beszéljünk egy megbízható szakemberrel, aki megfelelő tanácsokat adhat a mindennapokra.

Tartalomhoz tartozó címkék: inkontinencia