Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Inkontinencia télen

Inkontinencia télen

Még javában tart a hideg és azon kívül, hogy melegen kell öltöznünk, különféle krónikus problémáink is gondot okozhatnak ebben az időszakban. Aki hajlamos a megfázásra, felfázásra, annak különösen oda kell figyelnie az öltözködésre és az életmódra is, inkontinencia esetén pedig még nehezebb lehet a hideg idő okozta kellemetlenségek leküzdése. Az is előfordulhat, hogy összekeverjük a felfázást a kezdeti inkontinenciával, főleg, ha még korai, enyhébb tüneteink vannak. Mit tehetünk és mire figyeljünk télen?

Mi történik szervezetünkkel a hidegben?

Sokan tapasztaltuk már, hogy ha hosszú időt töltünk kint a hidegben, akkor állandó pisilési inger kínoz minket. Ez egy meglehetősen gyakori tapasztalat, és akkor is előfordul, ha közvetlenül elindulás előtt mosdóba megyünk. Vajon mi okozza ezt a jelenséget? Mi állhat a folyamatos vizelési inger mögött?

A legfontosabb, hogy ne essünk kétségbe! Ez a jelenség teljesen normális, azaz szervezetünk a hideg hatására több vizeletet választ ki. Ezt nevezik „cold”, avagy hideg diurézisnek.

Miért kell folyton pisilnünk a hidegben?

Az emberi test mindig igyekszik alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, így például az alacsony hőmérséklethez is. Mindeközben különféle mechanizmusok, folyamatok játszódnak le szervezetünkben. A hideg diurézist két tudományos elmélet is igyekszik megmagyarázni.

Az egyik elmélet szerint a hidegben tapasztalt állandó pisilési ingernek a szervezetben található sókhoz van köze és alapvetően ahhoz, hogy szervezetünk a hidegben nem működik megfelelően. Így veséink sem, tehát a sók vizeletből történő felszívódása sem megfelelő, ez pedig azt eredményezi, hogy a vérből nagyobb mennyiségű víz áramlik a vesék felé, vagyis gyakrabban kell mosdóba mennünk. 

A másik elmélet szerint a vérnyomáshoz köthető a hidegben előforduló gyakori vizelési inger. Hideg kezek, lábak, orr, ismerős? Nos, ez az elmélet ezt a jelenséget is megmagyarázza. Ahhoz, hogy a szervezet belső szerveinket melegen tarthassa, a vérerek összeszűkülnek, csökken a testünk azon részeibe történő véráramlás, amelyeket jobban ér a hideg. Például a kezekben, lábakban, fülekben és az orrban. Bár a vér számára kevesebb "hely" jut bizonyos érszakaszokon, a mennyisége nem változik, vagyis a vérnyomásunk megemelkedik. Ezt a szervezet úgy próbálja kompenzálni, hogy a vesék elkezdik kiszűrni a felesleges folyadékot a vérből. A vesék által kiszűrt folyadék a húgyhólyagba kerül, ez pedig folyamatos pisilési ingert eredményez. Ilyenkor lehetőleg ne tartsuk vissza az ingert, már csak azért is, mert a hidegben a teli hólyag ismét hővesztést okozhat, ezért célszerű minél hamarabb könnyíteni magunkon.


Nagyon sokan összekeverhetik a kezdeti inkontinencia tüneteit a felfázással, ezért a tünetek tartósabb fennállása esetén célszerű szakorvoshoz fordulni.

Az inkontinencia is kellemetlenebbé válhat hűvösebb időben

Akinek meglévő inkontinenciája van annak még kellemetlenebb lehet, ha beköszönt a hidegebb idő. Persze sokan összekeverhetik a kezdeti inkontinencia tüneteit a felfázással, ezért a tünetek tartósabb fennállása esetén célszerű szakorvoshoz fordulni. 

Általánosságban azt sem árt tudnunk, hogy a szakorvosok szerint, mi számít normálisnak a vizelés esetében. Az egészséges emberek naponta kevesebb, mint nyolcszor járnak a mosdóba, illetve előfordulhat és teljesen normálisnak tekinthető, ha éjszaka egyszer felkelünk pisilni. 

Az ennél gyakoribb mosdólátogatás már vizelési zavart jelez, amelynek hátterében természetesen sok tényező állhat. Általánosságban a vizelési gyakoriság, a hirtelen, sürgető vizelési kényszer, illetve az ismétlődő éjszakai felkelések az úgynevezett túlműködő hólyagra utal, de lehetnek a kezdeti inkontinencia tünetei is. Akik ilyen tüneteket észlelnek magukon, sajnos azt is tapasztalhatják, hogy panaszaik a téli hónapokban általában rosszabbodnak. Ezért is fontos, hogy panaszainkkal szakorvoshoz forduljunk, a pontos diagnózis fényében jóval tudatosabban kezelhetjük az esetleges betegséget, enyhíthetjük a tüneteket. Sőt már előre készülhetünk a hűvösebb idő beköszöntére.

Mit tehetünk azért, hogy hidegben is komfortosabbak legyünk?

Inkontinencia esetén használjunk megfelelő pelenkát, betétet! Öltözzünk fel melegen és egy kiadós téli séta után vegyünk egy forró zuhanyt, igyunk egy meleg gyógyteát. Fogyasszunk meleg, tápláló leveseket és a megfelelő folyadékpótlásra is figyeljünk oda. Ami testünknek jólesik, azt lelkünk is biztosan meghálálja! Ha úgy érezzük, hogy mosdóba kell mennünk, semmiképpen se tartogassuk, mert az biztosan nem tesz jót szervezetünknek és komfort érzetünknek sem.
Tartalomhoz tartozó címkék: inkontinencia