Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A férfi inkontinencia jellemzői

A férfi inkontinencia jellemzői

Az inkontinencia, vizeletszivárgás kapcsán még mindig többnyire a nők jutnak eszünkbe. Talán azért, mert érzékenyebb belsővel rendelkeznek, a terhesség és a szülés is igénybe veszi szervezetüket. Ám ez a probléma nemcsak a hölgyeket érinti! Rengeteg férfi is küzd az inkontinencia különféle változataival, akár műtét kapcsán merül fel ez a kellemetlenség, akár más oka van, beszélnünk kell a férfiakat érintő vizeletvisszatartási problémákról is. 

A férfiakat érintő inkontinencia 

Az akaratlan vizeletszivárgás, vizeletvesztés hátterében a férfiak esetében is több ok állhat. Speciális esetektől eltekintve nagyjából három fő eredője lehet ennek a tünetegyüttesnek. Előfordulhat, hogy az agy és a húgyhólyag között korábban jól működő jelátadás „romlik el”. Az is lehetséges, hogy a húgyúti rendszerben van valamilyen akadály, amely miatt a vizelet áramlása nem tökéletes.  A harmadik ok, hogy a hólyag körüli izmok gyengülnek, nem működnek megfelelően. Amennyiben bármilyen vizelettartási, szivárgási problémánk van, a legjobb, ha szakemberhez fordulunk a pontos diagnózis és kezelési terv érdekében. Ne titkoljuk a problémát, ne halogassuk a szakorvos felkeresését, próbáljunk meg nyíltan beszélni helyzetünkről, ugyanis fontos, hogy mielőbb kiderüljön az inkontinencia oka. Így minél előbb elkezdődhet a kezelés és az is lehet, hogy nem is kell sok idő és megszabadulunk ettől a kellemetlenségtől!

A férfiaknál előforduló inkontinencia típusai 

Késztetéses inkontinencia

Ez egy nőket és férfiakat egyaránt érintő probléma lehet, amelyet sokszor hiperaktív hólyagnak is neveznek, noha a két dolog nem teljesen ugyanaz. A legfőbb tünet az erős, hirtelen, sürgető vizelési inger, mivel az agy akkor is ürítésre készteti a húgyhólyagot, amikor abban csak kevés vizelet gyűlt össze. A probléma másik oka az lehet, hogy a hólyag izmai elkezdenek préselni, még mielőtt a hólyag megtelne. Igen kellemetlen szituációkat okozhat, hiszen a késztetés annyira sürgető lehet, hogy a páciens esetleg el sem jut a mosdóig, ráadásul ez az inger olyan külső hatások miatt is beindulhat, mint a vízcsobogás hangja vagy ha hidegben, hűvösben vagyunk.

A késztetéses inkontinencia kialakulásában szerepet játszhatnak bizonyos fertőzések, jóindulatú prosztata megnagyobbodás és olyan betegségeknek, mint a cukorbetegség, az Alzheimer-kór, a multiplex sclerosis, vagy a Parkinson-kór.

Stressz inkontinencia

Ha valamiféle fizikai késztetés, nyomás hatására szivárog, vagy cseppen el a vizelet, akkor stressz inkontinenciáról beszélünk. Ez a típus is jellemző hölgyek esetében is, szülést követően, vagy akár terhesség során is. Ennek kapcsán a férfiak is azt érezhetik, hogy köhögés, tüsszentés, nevetés, fizikai terhelés hatására elcseppen a vizelet, vagy esetleg néhány cseppnél több is elfolyik. Bár nőknél többnyire gyakoribb ez a jelenség, a férfiaknál is léteznek bizonyos rizikófaktorok. Ilyen lehet például a prosztataműtét, a húgyúti rendszert érintő egyéb műtétek, idegrendszeri sérülések, traumák, és olyan neurológiai betegségek, mint a sclerosis multiplex.

A túlfolyásos inkontinencia, amikor  a hólyag működésében zavar keletkezik, azaz a hólyag nem képes kiürülni teljesen nagyobb arányban érinti a férfiakat.

Túlfolyásos inkontinencia

Ez a típus nagyobb arányban érinti a férfiakat, és az az alapvető oka, hogy a hólyag működésében zavar keletkezik, azaz a hólyag nem képes kiürülni teljesen. Több tényező is gátolhatja, akadályozhatja, hogy a vizelet elhagyhassa a húgyhólyagot. Ilyen lehet tipikusan a megnagyobbodott prosztata, a beszűkült húgycső és egyes neurológiai betegségek. Emellett az is előfordulhat, hogy a hólyag elveszti a vizelet teljes kipréselésének képességét, például hasi műtét, a gerinc alsó szakaszát érintő műtét, diabétesz, vagy bizonyos neurológiai betegségek miatt.

Funkcionális inkontinencia

Ebben az esetben a páciens érzi a vizelési ingert, de valamilyen konkrét fiziológiás ok miatt nem képes eljutni a mosdóig. Ez lehet mozgásképtelenség vagy - korlátozottság, illetve olyan mentális, idegrendszeri eredetű ok is, mint a demencia, a depresszió, a zavarodottság. 

Fontos a diagnózis!

Inkontinencia esetében kiemelt jelentőségű a kivizsgálás és a megfelelő diagnózis, ugyanis az akaratlan vizeletszivárgás kivizsgálása során más típusú inkontinenciára is fény derülhet. Létezik például kevert típus, amelynél több alaptípus is keveredik. Az is előfordulhat, hogy csak átmenetileg jelentkezik a probléma, például húgyúti fertőzés, vagy akár gyógyszer mellékhatásként lép fel inkontinencia. Tehát bármilyen tünetünk is van, mindenképpen forduljunk orvoshoz, aki alapos kivizsgálást (labor, eszközös vizsgálat) követően állítja fel a diagnózist és meghatározza a megfelelő kezelést.

Tartalomhoz tartozó címkék: férfi inkontinencia