Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Milyen típusú rögzítőt válasszunk?

Milyen típusú rögzítőt válasszunk?
Még ha maximálisan is odafigyelünk ízületeinkre, csontjainkra, izmainkra sajnos előfordulhat, hogy rövidebb vagy hosszabb ideig rögzítőt kell viselnünk. Bármilyen húzódás, műtét utáni lábadozás esetén hasznos lehet egy-egy ilyen eszköz beszerzése. Ha kificamodik a vállunk, eltörik egy végtagunk, esetleg fáj a csuklónk, mert megerőltettük vagy kimegy a bokánk, akkor mindenképpen rögzíteni kell. A különféle rögzítők, ortézisek növelik az izmok és szalagok stabilitását, egyben csökkentik a további sérülések kialakulását, ráadásul, ha felépülésünk során már sportolunk, akkor is védik a kérdéses végtagokat, testrészeket a megerőltetéstől. Persze nem mindegy, hogy milyen típusú rögzítőt választunk!

Általános szempontok a rögzítő kiválasztásához

Az esetek nagy részében mindenképpen jó, ha szakorvossal konzultálunk és panaszaink, tüneteink és a diagnózis alapján együtt választjuk ki a megfelelő támogató eszközt. Fontos leszögezni, hogy ez egy korántsem egyszerű feladat, még akkor sem, ha egyértelmű a probléma. Nézzük milyen szempontok alapján érdemes átgondolni a rögzítő kiválasztását!

A probléma jellege

A legfontosabb, hogy meghatározzuk, milyen ízületi problémára vagy sérülésre keressük a megoldást. Porckopás, sérülés esetén például választhatunk olyan rögzítőt, amely a porc támogatására hivatott. 

A rögzítő anyaga

Az anyag és a kialakítás nagyban befolyásolhatja azt, hogy mennyire érezzük kényelemesnek a rögzítőt. Ha tehetjük, válasszunk olyan terméket, amely légáteresztő, bőrbarát anyagból készült. Így, ha hosszabb távon kell viselni, akkor is kellemes a bőrünknek.

Méret és ergonómia

Mindenképpen kérjük szakember segítségét a megfelelő méret kiválasztásához, ugyanis a túl kicsi, vagy túl nagy rögzítő akár károsíthatja is a gyógyulási folyamatot. 

A rögzítő kialakítása, mechanizmusa

Érdemes azt is figyelembe venni, hogy milyen a működési mechanizmusa az eszköznek, milyen könnyen lehet fel-és levenni, megfelelően hordani. Az állítható pántok, tépőzárak, fűzők meghatározzák a stabilitást is. Olyat válasszunk, amely számunkra könnyen kezelhető, ugyanakkor garantálja a megfelelő tartást is.

Szakorvos ajánlása 

Mielőtt megvásároljuk a rögzítőt, mindenképpen konzultáljunk szakorvossal, fizioterapeutávall. Tartsuk szem előtt a szakmai ajánlást, így biztosan olyan rögzítő segíti gyógyulásunkat, regenerációnkat, amely biztosan az adott problémára nyújt megoldást.


pelenkaexpressz-milyen-tipusu-rogzitot-valasszunk-

Rögzítők típusai

A rögzítőknek is sokféle típusa létezik. Ezek persze különféle sérülésekre, mozgásszervi vagy egyéb panaszokra nyújtanak megoldást. alapvetően öt típust különböztetünk meg.

Kompressziós rögzítők

Ahogy a nevében is benne van ez a rögzítő nyomás segítségével nyújt az ízületeknek támogatást. Rugalmas kialakítású, nem korlátozza a mozgást, könnyen használható. Ruha alatt is ideálisan hordható, mert elég vékony. Többnyire enyhébb mozgásszervi panaszokra alkalmazzák. Enyhíti a duzzanatot, fájdalmat, főként zúzódások, kisebb sportsérülésekre a legjobb.

Támasztó rögzítők

Ezek a rögzítők már többet tudnak a kompressziós eszközöknél, mert a nyomás mellett párnákkal, szalagokkal, rugalmas merevítőkkel nyújtanak támasztást a sérült részeknek. Annak ellenére, hogy rugalmasak, jobban kontrollálják a mozgást, erősebb védelmet nyújtanak. Gyulladás, rheuma, közepesen súlyos panaszok (sportsérülések) esetén ajánlott ezeket az eszközöket hordani.

Stabilizáló rögzítők

Például kificamodott boka, instabil térd esetén stabilizálják az ízületet ezek az eszközök. A kérdéses részek szélsőséges mozgását akadályozzák meg, annak érdekében, hogy az ízület pihenjen. Mivel a cél a stabilitás megőrzése, ezért ezekben a rögzítőkben már merev részek is találhatók. 

Korrekciós rögzítők

Ennek a rögzítőnek az a célja, hogy az ízületet, a testtartást a megfelelő helyzetbe állítsa. Ilyen például a testtartásjavító pánt, amely egyenesíti a tartást, azaz a lapockákat hátrahúzva a hát felső szakaszának korrigálását végzi el. A korrekciós rögzítőket gyakran használják krónikus panaszok esetén. Műtétek elhalasztásakor is korrekciós rögzítőket használnak, hogy ne romoljon a páciens állapota az operáció napjáig.

Merevítők

Vannak olyan esetek, amikor a stabilizálás, korrigálás sem elegendő, ekkor már súlyos panaszról van szó. Ilyen lehet egy törés vagy egy komolyabb gyulladás. gyakran a gipsz levétele után is javasolnak merevítőt, amelynek célja, hogy az ízület elegendő pihenést kapjon és a megfelelő helyzetben maradjon. Sok esetben nem tanácsolják a merevítő egésznapos viselését, mert az izmok „ellustulhatnak” tőle.

Válasszunk okosan!

Ma már rendkívül széles választék áll rendelkezésünkre a rögzítők terén is. Sokféle anyagból, kialakításból választhatunk, különféle színek és modern, ergonomikus elrendezés segíti gyógyulásunkat mozgásszervi panaszok esetén. Ami fontos, hogy minden esetben kérjük szakember segítségét, tanácsát!